Medya’dan, sağdan soldan duyduğumuz kadarıyla bel soğukluğu eşcinsel ilişkiye girenlerin veya para karşılığı cinsel ilişkiye giren insanlardan bulaşan bir hastalık. Peki gerçekte bu hastalığın tanımı nedir? Şöyle bir göz atalım:

Korunmasız cinsel ilişkiden kaçının.
Korunmasız cinsel ilişkiden kaçının.

Öncelikle Bel soğukluğu genel olarak bilinenin aksine sadece erkeklerin sahip olabilceği bir hastalık değil, kadınlara da bulaşabilecek bir hastalık. Belirtileri ise hemen anlaşılabiliyor, yalnızca erken teşhis önemli; çünkü kısırlığa, düşüklere veya dış gebeliğe sebep olabiliyor.Belirtileri ise şu şekilde:*Erkeklerde meni akıntısına benzer bir akıntıyla beraber idrar yaparken yanma hissi ve sık idrara çıkma. Bazı durumlarda belirtiler ortaya çıkmayadabilir. Genel kontroller bu yüzden çok önemli.*Kadınlarda ise bel soğukluğu vajinadan sık akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrara çıkarken yanma veya ağrı, karında, karnın altında veya anormal kanama, rektal (vajina, anüs) kaşınma, boğaz ağrısı olarak kendni gösterebilir. Ama aynı erkeklerde olduğu gibi belirtiler ortaya çıkmayadabilir.Peki nasıl bulaşıyor?*Her üç şekilde de yapılan cinsel ilişki sonucu bulaşan bir hastalık.*Cinsel organlara dilin teması tam olarak gerçekleşmese bile sadece temasıyla da bulaşır.*Bel soğukluğu hastalığına sahip bir hasta anneden bebege gecer. Bebek anne karnındayken hastalığa sahip değilken; doğarken enfeksiyonlu doğum kanalından geçerken hastalığı kapar.*Cinsel taciz veya tecavüz yoluyla da bulaşır.Tedavi Nasıl Gerçekleşiyor?

Tedavi aynı zamanda iğnelerle de olabiliyor.
Tedavi aynı zamanda iğnelerle de olabiliyor.

*Genelde ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi olunabiliyor.*Eğer hastanın durumu ağırsa hastanede yatılı olarak da tedavi görebilir.*Hastalık vucuda yayılmadığı sürece çok tehlikeli değildir.*Erken teşhis tedavi için oldukça önemli olduğu için doktora genel kontrol için gitmekte yarar var.Bel Soğukluğu Teşhisi konulduktan Sonra Ne Yapmalı?*Doktorun söylediklerine harfiyen uymalı ve tedavi aksatılmamalı.*Tedavi tek taraflı değil her iki partner için de olmalıdır ve tedavi süresince cinsel ilişkiye girimemelidir.*Tedavi bittikten sonra eğer belirtiler devam ederse kesinlikle tekrar doktora başvurulmalıdır. Tedaviden sonra tekrar belirtilerin gözükmesi tedavinin başarısız olduğu anlamına gelmez aksine enfeksiyona hala maruz kaldığınızı gösterir. (bel soğukluğu hastalığına sahip bir partnerle cinsel ilişkiye girme)