Sabah kahvaltı sohbetimizde tipik ev kadını muhabbetlerinden birinde konuştuk düdüklü tencereyi. Kullanırsın, kullanmam, patlar, patlamaz,görümceminki patladı, çabuk pişer, düdüğü öter vs. Neden olmasın dedim düdüklü tencere nasıl yapıldı neden araştırmayayım? yazmıyayım.

Büyüklerimizin eski contalı, ağır, kullanışsız, hantal ve patlamaya hazır düdüklü tencerelerinden bugüne çok değişti düdüklü tencereler. Artık daha şık, hafif ve kullanışlılar.Renklileri, elektiriklileri de yaygın olarak üretiliyor. Oysaki icadından sonra yaşanan patlamalar onun 150 yıl kadar gözden düşmesine sebeb olmuştur.Ordusunun ve kendisinin midesine düşkün Napolyon’un para vaat etmesi üzerine yeniden şöhretine kavuşmuştur.Yine de hala patlayan düdüklü tencerelere ilgili haberlere sık sık rastlamaktayız.(örnek)

Normal tencereyle düdüklü tencere arasındaki fark sıcaklık ve basınçla alakalıdır.Düdüklü tencerede dışarı çıkamayan buhar basıncı arttırarak sıcaklık derecesinin yükselmesini sağlar. Bu yüksek sıcaklık sayesinde besinler çok kısa sürede hemen pişer.Mineral ve vitaminler de kaybedilmemiş olur.(bilgi)Bugün 300 küsür yaşında olan düdüklü tencere bazıları için dolap tepelerinde süs olarak bekletilen düdüklüler kimilerince tüm yemeklerde kullanılıyor( çabuk pişirdiği için) kimilerince de sadece kurufasülye nohut haşlamak için kullanılıyor.Eh tabi kullanım alanlarından bahsederken Amerika’da cesetleri yakmak yerine 300 derecede pişirerek eritmeyi amaçlayan bir firmanın ürettiği tabut şeklinde ki dev düdüklü tencereden bahsetmekte yarar var.Çevre dostu olarak belirtilen bu dev düdüklü tencere ülkesinde kabul görmüş ( burada haberi)

Uzmanlar uyarıyor, her ne kadar patlama riski artık eskiye nazaran azalsa da yine de düdüklü tencereleri ağzına kadar doldurmayın, iyive buharı dışarı çıkmadan agzını açmayın, susuz pişirme yapmayın. Dikkatli kullanıldığı sürece hayata kolaylık getiren düdüklü tencere zamandan, yakıttan tasarruf sağlar. Yemeklerin vitaminini korur.

Nostaljik düdüklü tencere.Hala kayınvalidemin dolabında durur ne atar ne satar ne kullanır.Şimdi yine geriye gidesim geldi yoğurt makinesi ve kek tenceresi kıskanmasın diye onları da anmak istiyorum.Eskiden revaçta olan düğün hediyesiydi düdüklü tencere ve kek tenceresi. Teyze kızıma 17 adet kek tenceresi hediye gelmişti evlendiğinde bir de çeyizinde etti 18:))