Geçen gün günün tüm yorgunluğunun üstüne otobüsü kaçırıp bir sonrakini bir saate yakın bir süre bekleyince sinirli ve mutsuz bir ruh haline bürünmüştüm. Melih Gökçek’e içimden etmediğim küfür kalmamıştı ve küfür etmenin hiçbir faydası olmadığını düşündükçe daha da kötü hissediyordum. Nihayet otobüs geldiğinde ise her zamanki gibi ağzına kadar doluydu. Hem de hani şu çoktan tedavülden kalkması gereken, Nuh devrinden kalma otobüslerden biriydi…En azından gürültüyü engeller düşüncesiyle müzik çalarımı çıkardım ve dinlemeye başladım. Farkına varmadan öyle rahatlatıcı ve mutlu edici şarkılar koymuşum ki içine, birden bir ferahladım, iyi hissetmeye başladım kendimi. Hatta kendi kendime sırıttım şarkıları dinlerken. Belki bunlardan biri sizi de mutlu eder diye, paylaşmak istiyorum beni mutlu eden şarkıları:

Beth Gibbons
Beth Gibbons

*Mysteries- Beth Gibbons: Rüzgâr sesleri ve klasik gitar arpejiyle başlayan şarkının sözlerini gözünüzde canlandırdığınızda bir yaşama sevinci, bir şükran duygusu ile doluyor insan. Şarkının kendisini de anlatabilecek en güzel kelime huzur olmalı.Tanrı biliyor yaşama nasıl hayranım (God knows how I adore life)Rüzgar kıyılara vurduğunda başka bir gün başlar (When the wind turns on the shore lies another day )ve ben daha fazlasını isteyemem( I cannot ask for more… )Ah aşkın gizemleri… Savaşın olmadığı zaman, ben hep orada olurum… (Oh mysteries of love, when war is no more/ I’ll be there anytime)*CreepRadiohead: Radiohead’in şimdi huzurla mutlulukla falan ne alakası var diyebilirsiniz. Ama bu şarkıda da böyle insanın içini cızlatan bir şey var, hoşuma gidiyor. Böyle bir kabullenmişlik hali hâkim şarkıya, bu yüzden seviyorum sanırım.*Brahms- Hungarian Dance No.5: Tarz gittikçe değişmeye başladı, farkındayım. Ama bu şarkı da insana acayip bir enerji yüklüyor. Kemanlar, çanlar, vokaller hepsi öyle mükemmel bir uyum içindeki kendimi dans ederken hayal ediyorum bu şarkıda. Modern yorumları orijinalinden çok daha keyifli hatta. Yorgun olduğunuz zamanlarda dinlemeniz tavsiye olunur.

Something Albüm Kapağı
Something Albüm Kapağı

*Something-The Beatles: İflah olmaz bir Beatles fanı olarak bu şarkının neden olduğu gülümseme bana 1 saat kadar yetiyor. Hele grup üyelerinin şarkının klibindekihalleri aklıma gelince daha bile uzun sürebilir. Bir şarkı bu kadar içten olabilir,Gülüşündeki bir şeyden biliyor ki başka bir aşığa ihtiyacım yok (Something in her smile she knows that I don’t need no other lover)Tarzındaki bir şey bana gösteriyor ki… (Something in her style that shows me)Şimdi ondan ayrılmak istemiyorum. (Don’t wanna leave her now.. )Hele şarkının bu kısmı öldürüyor:You’re asking me: will my love grow? I don’t know…Soruyorsun bana aşkım büyüyecek mi… Bilmiyorum…Aşkından şimdi emin, ama gelecekte ne olacak, bilmiyorum diyor sadece. İşte burası “i’ll love you forever” zırvalarından çok daha içten ve gerçekçi geliyor. Beatles’ı bu yüzden çok seviyorum.*I’m a Bitch I’m a Lover-Alanis Morissette: Bu şarkı da insanı tam havaya sokuyor. Ben her şey olabilirim gibi hissediyorsun:Bir fahişe bir aşığım (I’m a bitch I’m a lover)Bir çocuk, bir anneyim (I’m a child I’m a mother)Bir günahkâr bir azizim (I’m a siner I’m a Saint)Hiç de utanmıyorum. (I don’t feel ashamed)

screenshots from hidden place
screenshots from hidden place

*Hidden PlaceBjörk: Björk’ün sesinde insanı hem rahatsız eden, hem de rahatlatan garip bir şey var. Bu şarkıdaki arka vokalleri çok seviyorum, onlara dikkat ederek dinlerseniz acayip zevkli oluyor. Aynı zamanda şarkının sözlerinde bir yerlere kaçma, gizli yerlere gitme durumları var. Bazen olduğunuz yerden gitme/gidebilme düşüncesi bile huzur veriyor. Misal, aslında istesem bugün kaçar giderim buradan ama bakma istemiyorum, falan diyebilirsiniz. Gerçekçi olmayabilir, olsun.

Elfen Lied- Lucy
Elfen Lied- Lucy

*Lilium-Elfen Lied: Elfen Lied adlı animeyi izlediyseniz bu şarkıdan bıkmış bile olabilirsiniz zira her bölümün başında sonunda orasında burasında duymak mümkün (izlemediyseniz, anime sevmeyen bir insan dahi olsanız şiddetle tavsiye ediyorum(anime +18 yalnız belirteyim) . Pişman olmayacaksınız, ama en azından şarkıyı da dinleyebilirsiniz, o da güzel). Animede şiddet hırla gidiyor ama bu şarkı da bir o kadar huzur verici. Bestecisini bilmiyorum ama ilahi bile olabilir.*Yalnızlığı Anla-Kazım Koyuncu:Bir boşluk ki nasıl insanla dolsun,Bilmiyorum var mı daha acısı.Yalnızlığı anla, yalnızlığı anla…Bu şarkı insanı depresyona bile sokar diye düşünebilirsiniz ama müziği öyle güzel ki… Bu şarkı da Radiohead’in Creep şarkısı gibi bir kabullenmişlik barındırıyor, sanırım beni depresyondan ya da kötü hissetmekten kurtaran bu kabullenmişlik durumu. O yüzden bu şarkıyı da beni mutlu eden şarkılar listeme koyabiliyorum.Aslında bu listeye daha çok şarkı koyabilirim ama sıkmadan son bir şarkı daha söylemek istiyorum:

Young'ın gençliği
Young’ın gençliği

*Helpless-Neil Young (Patti Smith yorumu da dinlemeye değer, hatta ben ilk Patti’den dinlemiştim): Kuzey Ontario’da bir kasaba var… diye başlar. Sırf bu şarkı yüzünden Kanada’ya gidip Ontario’yu görmek istiyorum, internetten öğrendiğime göre benim gibi birçok insan varmış! Öyle bir tasvir var ki, git oraya mutluluğu bul der gibi. Sanki burada o mutluluğu bulamaz mısın, bulursun, ama burada böyle şarkı besteleyen olmamış ki. Şarkının nakarat kısmıyla yazıma son veriyorum:Yıldızların ardında mavi mavi pencereler, (blue blue windows behind the stars)Yükselen sarı ay,(yellow moon on the rise)Gökyüzünde dolaşan büyük kuşlar,(big birds flying in the sky)Gözümüzün önünde dolaşan gölgeler, (throwing shadows on our eyes)Bizi aciz bırakıyor…(leave us helpless helpless helpless…)