Nanking katliamı, 1931 de Mançurya’dan başlayan Japon işgalinin kanlı Nanking durağıdır. Japonya’nın bu yüz karası insanlık suçu gerçekten şok edici boyutlarda olmuştur. 300,000 den fazla Çinli’nin katledildiği bu katliamda, 20,000 den fazla kadına tecavüz edilmiş ve bunların çoğu ne yazık ki çocuk yaşlarındadır.

Japonya 1937’de Nanking’e girdi. Sadece esir aldıkları askerleri değil, sivil, çocuk, kadın, yaşlı ayırt etmeden katletti. Öldürme yöntemleride çok vahşi boyutlardaydı. sadece 155,000 tane yanmış ceset bulundu. Yaptıkları işkenceler insanının kanını dondurucak cinstendi.Sırayla tecavüzler ve kılıçla kafa koparılan bu katliam ne yazık ki çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Belgesel videosunda da anlatıldığı gibi çocuk yaşlardaki kızlara defalarca ve sırayla tecavüz edilmiş. Ve belgeselde Bir Japon askeri kendi yaptıklarını anlatırken ağlıyor. İnsanın gerçekten sinirlerine dokunan bir video, uyarmak isterim.Sokak ortasında tecavüz edilip öldürülen bir kız çocuğunun cesedine, arkadan gelen başka bir Japon askerde tecavüz ediyor. Kılıçla 100 adam öldürme yarışmaları düzenleniyor bu katliamda güzel olan kadınlarıda yanlarına alıp Comfort Woman olan kullandılar.

Askerlerin ailelerine yazıkları mektuplardan ve fotoğraflardan durumun ne kadar kötü olduğunu anlayabiliriz. 12 yaşlarındaki kızların bile tecavüze uğradığı bu insanlık dışı katliam hakkında film ve bir çok kitap yazıldı.